תהליך NLP

תהליך NLP הנו שיטת טיפול מודרנית שנוסדה בארה"ב בשנות ה-70' של המאה ה-20. ראשי התיבות הן Neuro Linguistic Programming ומשמעותן המילולית תכנות לשוני-נוירולוגי. מטרת השיטה היא שיפור התקשורת הפנימית של האדם והתקשורת עם סביבתו.

השיטה כוללת טכניקות מבוססות על עולם הפסיכולוגיה תוך רתימת תת-המודע בכדי לקדם מטרה אישית והתגברות על חסמים. התהליך כולל "תכנות" של צורת החשיבה ובכך הופכת השיטה ליעילה מאוד. השפעת הטיפול מורגשת באופן מידי ושינוי משמעותי מתרחש תוך שבועות ספורים.

איך קשור תת-המודע?

כל אירועי החיים נקלטים במוח באמצעות החושים, כלומר בכל אירוע לוקחים חלק חושי הראיה, השמיעה, הריח, הטעם והמישוש, ולרוב השדרים הללו נקלטים באופן לא מודע. למשל, כל נסיעה ברכב או הליכה ברחוב, מפגש חברתי או סיטואציות במקום עבודה מלווים בקולות, מראות, ריחות, תחושתיות וכו' והשדרים הללו נקלטים בתת-המודע. השדרים הללו מקבלים פרשנות אישית המבוססת על חוויות קודמות. אם מפגשים חברתיים בעבר קיבלו פרשנות חיובית מפגשים כאלו בעתיד ילוו במחשבה-רגש דומים. אם מפגשים חברתיים בעבר נתפסו ע"י תת-המודע כחוויה שלילית או פוגענית, פרשנות זו תתלווה לאירועים דומים בעתיד. אנו נתנהג באופן אוטומטי בהתאם לאותה פרשנות מהעבר. הסיבה היא שתת-המודע מזהה סיטואציה שעשויה להיות נעימה או עלולה להיות פוגענית ומתווה לנו את אופן ההתנהגות עפ"י החוויה שנחרטה בעבר.

דוגמאות לאמונות מגבילות

כשהופכים להורה מאבדים את החופש

במשקל הנוכחי שלי לא ניתן למצוא זוגיות

אין לי סיכוי לקבל את התפקיד כי אין לי תואר

הילדים שלי לא יכולים להסתדר לבד, הם זקוקים לי

האמונות הללו נוצרו בעקבות חווית ילדות ופרשנות שגויה של תת המודע. כאדם בוגר האמונה משפיעה על אופן ההתנהלות שלנו באופן בלתי מודע והיא חוסמת או מעכבת את ההתפתחות שלנו. התוצאה בפועל היא שאירועי העבר והפרשנות הלא מודעת שלנו מניעים אותנו ומכתיבים לנו את העתיד.

מה קורה בתהליך NLP?

אם אותה התנהגות אוטומטית מונעת התקדמות וכמו בדוגמה של מפגשים חברתיים לא מאפשרת היפתחות לקשרים חדשים התוצאה תהיה שייפגעו מערכות היחסים בעתיד באופן בלתי נשלט. במצב כזה תיפגע היכולת ליצור זוגיות ומערכות יחסים חיוביים. NLP משנה את התפיסה שהתקבעה בתת-המודע ואשר משפיעה על ההתנהגות שהפכה לאוטומטית עם השנים.

  • שינוי התפיסה שהתקבעה באופן לא מודע בשל חוויות החיים והפרשנות שניתנה להם.
  • שינוי הרגשות והמחשבות הנלווים באופן אוטומטי לסיטואציות בשל אותה פרשנות.
  • שחרור אמונות מגבילות שהשתרשו והפכו לטבע שני והחלפתן באמונות מקדמות.
  • שינוי ההתנהלות אוטומטית המבוססת על אותן האמונות והחלפתן בהתנהלות הרצויה.

מה משיגים בתהליך NLP?

בראש ובראשונה בתהליך משיגים שחרור פחדים, שינוי הרגלים שאינם מקדמים, העלאת הביטחון העצמי, בניית יציבות רגשית וחוסן נפשי. נוצר תהליך עומק של שינוי האופן בו אנו רואים את עצמנו. שינוי ההתנהלות שלנו במעגלים החברתיים, זוגיים והמשפחתיים שלנו.

התהליך מאפשר קפיצת דרך בהתפתחות אישית, קידום תעסוקתי, שינוי באורח החיים ומימוש עצמי. לאחר שינוי העומק הפנימי מתקיים גם שינוי כלפי חוץ במערכות היחסים השונות וכמובן בתחום הזוגי ובין-אישי.

שתפו:

מאמרים נוספים:

אנרגיה של גשם

שבוע גשום. פלא טבע שמשפיע כל כך יפה על נפש האדם, על התחושה והאנרגיה הפנימית.

דיקור קוסמטי

דיקור קוסמטי בשילוב עיסוי פנים יפאני הוא טיפול פנים שהיה נהוג מזה דורות רבים עוד

אורית אבני אודות

אורית אבני

מטפלת ברפואה משלימה לנשים ובני נוער.
מתמחה בטיפול מצבי סטרס ודחק בדרך טבעית משולבת.
רפלקסולוגיה - דיקור סיני - דיקור קוסמטי, פרחי באך ועוד

שלחו לי הודעה

מה דעתך על המאמר?
אשמח לתגובות :-) כאן למטה

כתיבת תגובה