התה הלימון והספרים הישנים – על המוכר והבטוח

האתגר שבשגרה

מוצאת את עצמי מייחלת למעט שגרה. לפעולות ולהרגלים יומיומיים רגילים. עבודה-בית-לימודים-ספורט-חברים. ריטואלים כאלה. בלי צורך להמציא את עצמי מחדש. בלי צורך להתמודד עם אתגרים לא מוכרים. קצת שקט נפשי, שלווה.

אם להודות בכנות, זה שנים שנרתעתי משגרה. שגרה הפחידה אותי. השתעממתי. פחדתי לקפוא על השמרים. להתרגל לבינוניות. אך אירועי התקופה האחרונה וגם זו שלפניה, וזו שלפני-לפניה ערערו את תחושת הביטחון והיציבות. עכשיו פתאום אני נזקקת לשגרה.

פרדוקס השגרה – כשהמוכר גם מגביל אותנו

נעים מאוד, השגרה. השגרה היא חלק מתבקש בחיים. השגרה, כך נוכחתי לדעת, אף מועילה. ללא שגרה מסוימת קשה לתפקד והיינו נמצאים בתחושה תמידית של חוסר ודאות לגבי המתרחש. שגרה נותנת תחושת יציבות וביטחון. היא מספקת סדר ואורח חיים מובנים. פעולות שגרתיות הופכות לאוטומטיות ולא דורשות מאמץ רב. ה"אוטומט" מפנה משאבי קשב ואנרגיה לדברים חשובים יותר. השגרה גם נותנת תחושת רוגע כי אנחנו יודעים למה לצפות.

אז למה היא כל כך מפחידה? השגרה הופכת לפעמים כל כך מוכרת ובטוחה, כך שלפעמים אנו נוטים לפעול מבלי לחשוב יותר מדי או לשאול שאלות. מתעוררת תחושה שהפכנו למעין רובוטים. עולה חשש משעמום וחוסר משמעות. קיבעון. מה שנקרא "שגרה חונקת". כך הופך המוכר והנוח למלכודת – אנו עלולים לאבד משמעות.

זהו למעשה סוג של פרדוקס – אותן פעולות שגרתיות שאמורות להקל על חיינו עלולות דווקא לעצור אותנו ולמנוע התפתחות. אותם המרכיבים של המוכר והיציב המספקים לנו נוחות וביטחון, עלולים לאורך זמן גם להגביל אותנו מפתיחות לאתגרים חדשים ולשאיפה למימוש עצמי.

מי מאיתנו לא חווה תקופות בהן היצירתיות והחשיבה מחוץ לקופסה נבלמו? מי מאיתנו לא בחר במודע או שלא במודע במוכר ובבטוח במקום לקחת סיכונים וליזום? מי מאיתנו לא נמנע מפעם לפעם משינויים גם כשהם נחוצים ורצויים?

אז מי מפחד משגרה?

השגרה אינה חייבת להתנגש עם תהליכי שינוי וצמיחה. אני תמיד בעד איזון, בכל תחום. גם באיזון בין יציבות לבין גמישות, שמירה על המוכר והבטוח יחד עם פתיחות לדברים חדשים. האתגר הוא לראות בשגרה כוח מניע ולא מגביל, ליהנות מיתרונותיה מבלי לאבד בה את עצמנו.

אותי שגרה כבר לא מפחידה. להיפך. בימי שגרה אני רגועה יותר. סדר יום קבוע עושה לי סדר בראש ומאפשר לי ליזום דברים מתוך נוכחות מלאה. עם הזמן למדתי להציב יעדים ולשאוף לממש חלומות, גם בתוך השגרה.

המלצה שלי, זכרו לשבור את השגרה, חפשו דרכים לרענן את היומיום – נסו דברים חדשים, לכו ללמוד תחומי עניין חדשים וצאו מאזור הנוחות. שילוב נכון בין שיגרה לשינוי, בין יציבות לגיוון, מאפשר ליהנות מהטוב שבשני העולמות. זו הדרך הטובה להפיק משגרת חיינו תחושת משמעות, מבלי להשתעבד לה.

איך אתם עם שגרה, מה כוס התה שלכם?

שתפו:

מאמרים נוספים:

אנרגיה של גשם

שבוע גשום. פלא טבע שמשפיע כל כך יפה על נפש האדם, על התחושה והאנרגיה הפנימית.

דיקור קוסמטי

דיקור קוסמטי בשילוב עיסוי פנים יפאני הוא טיפול פנים שהיה נהוג מזה דורות רבים עוד

דיקור קוסמטי

עיסוי שבדי

עיסוי שבדי הוא שיטת עיסוי שפותחה בשבדיה בתחילת המאה ה-18 ע"י הנדריק לינג שריפא את

אורית אבני אודות

אורית אבני

מטפלת ברפואה משלימה לנשים ובני נוער.
מתמחה בטיפול מצבי סטרס ודחק בדרך טבעית משולבת.
רפלקסולוגיה - דיקור סיני - דיקור קוסמטי, פרחי באך ועוד

שלחו לי הודעה

מה דעתך על המאמר?
אשמח לתגובות :-) כאן למטה

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. חוה

    ממש מתחברת למה שכתבת כל כך יפה. אני משנה את השיגרה על ידי שינוי הרגלים.

כתיבת תגובה